Perşembe , Kasım 23 2023
Home / Evlilik Rehberiniz / Kilo vermenin altın ilkeleri

Kilo vermenin altın ilkeleri

Fazla kilo çağımızın en büyük sorunlarından birisi ve her geçen gün daha da önemli olmaya devam ediyor. O yüzden bu konuda bir önlem almamız gerekiyor.

Kilo vermek denince aklımıza ilk gelenler diyet ve spor. Tabii ki de diyet önemli ama duyduğunuz her diyeti denemeyin. Kilo vereyim diye önünüze gelen her diyeti denerseniz bunlar vermenize değil daha da kilo almanıza sebep olur.

Arkadaşınızın, komşunuzun kilo vermesini sağlayan diyetler illa size de kilo verdirtecek diye bir kural yok. Herkes kendine en uygun diyeti bulmalıdır. Spor da çok önemli bir faktör ama spor yapıyorum derken vücudunuzu bir gün aşırı yıpratıp üç gün sporu asarsanız bu olmaz. Düzenli ve vücudunuza uygun sporlar yaparak dengeli bir biçimde kilo verebilirsiniz. Diyet ve sporun dışında da hayatınızı ve kilonuzu düzene sokmak için uyabileceğiniz altın ilkeler var. Yazımızda onları sizinle paylaşacağız. Öncelikle hayatınızdan çıkarmanız gereken yiyeceklere bakalım.

İlk olarak şeker. Besin değeri düşük ama kalori bakımından yüksektir. Bize ‘boş kalori ‘ kazandıranlar grubuna girer. Şekeri hayatınızdan çıkardığınızda pek bir şey kaybetmezsiniz çünkü günlük yemeniz gereken meyveden zaten vücudunuzun günlük ihtiyacı olan şekeri alırsınız. Beyaz şekeri ve şekerli olan besinleri yani örneğin pasta, kek, bisküvi, asitli içecekler, paketlenmiş meyve suları gibi ürünleri hayatınızdan çıkarmazsanız bunlar zaten meyveden karşılanmış olan şeker ihtiyacınızın üstüne vücudunuza fazla gelecek ve yağa dönüşecek.

İkinci altın kuralımız yediğiniz porsiyonu küçültmek. Sizden yediğiniz her şeyi bir anda kesmenizi bekleyen diyetlerden uzak durun. Yoksa bir bakmışsınız kilo vereyim derken daha da kilo almışsınız. Her şeyi bir anda kesmek yerine azalta azalta giderseniz sizin için daha iyi ve daha sağlıklı olur. Porsiyonunuzu küçültmeye tabağınızı küçültmekle başlayabilirsiniz. Çünkü büyük olan bir tabağa az koyduğunuzu düşündüğünüz bir porsiyon aslında küçük tabakta tepeleme olabilir. Aldığınız kalori verdiğiniz kaloriden az olmalı ki vücut aradaki eksiği yağlarınızdan kullansın ve siz de kilo verin.

3. altın ilke size kısa zamanda çok kilo verdireceğini iddia eden diyetlerden uzak durun. Çünkü kısa zamanda kilo vermek en başta sağlıklı değil. Diğer bir sebep de bizim kilo vermekteki amacımız vücudumuzdaki yağların azalması. Ama yağ o kadar kısa zamanda harcanamayacağı için o diyetler vücudunuzdaki kas ve sudan harcıyor. Doğal olarak diyet biter bitmez verdiğinizi zannettiğiniz kiloları fazlasıyla geri alıyorsunuz.

4. Daha çok protein tüketin. Protein ağırlıklı besinler size tokluk hissi vererek gereksiz yemelerinizin önüne geçer. Ve metabolizmanızı da daha hızlı çalıştırır. Nedir bu protein ağırlıklı besinler; et, balık, yumurta, yoğurt, yemişler…

5. Bol su için. Su sıfır kalorili bir içecek, tokluk hissi yaratıyor, metabolizmanızı hızlandırıyor. Vazgeçilmez içeceğimiz su olmalı. Özellikle yemeklerden önce 1-1,5 bardak su içmek tokluk hissi yaratacağı için daha az yemek yememizi dolayısıyla daha az kalori almamızı sağlar.

Bunları hayatınıza uyguladığınızda kilo vermeseniz bile en azından almamış da olursunuz. Eğer size uygun bir diyet ve yine size uygun egzersizle birlikte bir de bu altın ilkelere uyarsanız (metabolik rahatsızlıklar dışında) kilo vermemeniz için bir sebep yok.

İlginizi Çekebilir

Yeni Evliler Aşklarının Ruhunu Evlerine Taşıyorlar !

Ev tekstili markası Özdilek ve romantik desenleri!

Ev tekstili markası Özdilek ve romantik desenleri! Yeni Evliler Aşklarının Ruhunu Evlerine Taşıyorlar ! Eşiniz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir