Salı , Eylül 19 2023
Home / Evlilik Hazırlıkları / Güzel Bir Evlilik Teklifi Nasıl Olmalı? (2023)

Güzel Bir Evlilik Teklifi Nasıl Olmalı? (2023)

Evlilik teklifi konusunda her geçen gün birbirinden ilginç kimi büyüleyici, kimi eğlenceli yeni fikirler ortaya konulmaktadır. Çiftlerin bir ömür birliktelik sözü vermelerinden hemen önce gerçekleşen evlilik teklifinin cevabı “Evet!” olduğu zaman çiftlerden, çevrede bu teklifi izleyenlere dek herkes mutlu olmaktadır.

Bazı evlilik teklifleri artık amacının dışına çıkmış, bazen korkutucu bir hal almaya başlamıştır. Bunun en büyük sebebi kişilerin farklı olma arzusu ve yapılmayanı yapma, unutulmayacak bir hatıra bırakma isteklerinden kaynaklanır.

Oysa, birbirini seven sevimli bir çift için büyüleyici bir evlilik teklifinin veya devasa organizasyonların hiçbir önemi yoktur!

Artık materyalizm bakış açısı ve şatafatlı hatıralar önemliymiş gibi görünse de, gerçekten sizi seven biri için sadece bir yüzük bile çoğu zaman yıllar boyu tebessüm etmenize yetecek tatlı bir hatıra olacaktır.

Evlilik teklifinin ardından taraflar evliliğe olumlu bakıyorsa asıl hatırlanacak olan şey genelde düğün, söz, nikah, nişan günleri olmaktadır. Yine de hem bütçenizi yormayacak, hem de tatlı bir hatıra olarak akıllarda kalacak bir evlilik teklif planlamak istemeniz yanlış değildir. Peki, iyi bir evlilik teklifi nasıl yapılır? Uygun bütçeyle, güzel bir evlilik teklifi organizasyonu nasıl düzenlenir?

İyi Bir Evlilik Teklifi Nasıl Yapılır? (2023)

İyi bir evlilik teklifi planlamak için öncelikle partnerinizin gerçekten buna hazır olup olmadığını bilmelisiniz. Örneğin partneriniz henüz bir üniversite öğrencisi olabilir, kariyerinde önemli bir dönemde olabilir veya farklı herhangi bir sebepten kendisini evliliğe hazır hissetmeyebilir. Evlilik teklifinizin karşılığında “Hayır” cevabını almak sizin için kalp kırıcı olacaktır. Bu nedenle, öncelikle partnerinizin evlilik teklifinize biraz da olsa hazır olduğunu bilmeniz yarar sağlayacaktır.

Tabii ki partnerinize açık açık “Yarın sana evlilik teklif edebilir miyim?” şeklinde sorular sormanıza gerek yoktur!

Onun ağzından, bu duruma karşı bakış açısını farklı yöntemlerle öğrenebilirsiniz. Örneğin ortak arkadaşlar, bu konuda iyi bir seçim olabilir. Eğer partneriniz ile ortak bir arkadaşınız varsa, arkadaşınıza uygun bir sohbet anında belli etmeden partnerinizden evlilik hakkında ne düşündüğünü öğrenmesini isteyebilirsiniz.

Hatta arkadaşınızın kendisine ait veya çevrenize ait güzel bir evlilik teklifi planını partnerinize anlatmasını, ardından fikrini öğrenmesini isteyebilirsiniz. Partnerinizin düşüncelerini öğrenmenin birçok farklı yolu olsa da genç yaştaki kişiler arasında en çok kullanılan yöntemlerden biri budur.

Eğer herhangi bir şekilde partnerinizin evliliğe hazır olduğunu hissediyorsanız, artık evlilik teklifinizi planlamaya başlayabilirsiniz!

 • Nasıl bir ortamda evlilik teklif edeceğinizi planlayın.
 • Bu ortam bir tekne turu da olabilir, sakin ve huzurlu bir park da olabilir. Ortam seçimi tamamen size ve bu teklif için ayırabileceğiniz bütçeye kalmış bir durumdur.
  Örneğin İstanbul gibi kalabalık bir bölgede birkaç saatlik tekne ve yat kiralayarak evlilik teklif etmek istediğiniz zaman ortalama 10 bin TL gibi bir ücret ödemeniz gerekecektir.
 • Partneriniz için bir takı bulun.
 • İleride eşiniz olacak kişiyi mutlu etmek için, onun parmağına ne takmalısınız? Evlilik teklifinizde kullanacağınız bu alyans ; illa en lüks altınlardan, pırlantalardan olmak zorunda değil!
  Eğer partneriniz maddiyata çok fazla önem veren biri değilse, sadece imitasyon bir yüzük bile onun yüzünü güldürmeyi başaracaktır. Teklifinizi kabul ettikten sonra zaten nişan, düğün, balayı gibi birçok masrafınız olacağı için, eğer bütçeniz kısıtlıysa lüks takılar yerine uygun fiyatlı değerli takılara (altın, tektaş, pırlanta) göz atabilir veya partnerinizin kişiliğini de göz önünde bulundurarak normal bir takı alabilirsiniz. Takının yanı sıra çiçekler gibi seçim yapmak da iyi olabilir.
 • Çevrenizden destek alıp almayacağınızı kararlaştırın.
 • Bazı evlilik teklifleri, tanıdık yüzler de bir araya geldiği zaman oldukça neşeli bir hale gelebilmektedir. Örneğin partnerinizi ve sizi iyi tanıyan birkaç dostunuzun evlilik teklifi edip evet cevabını aldığınız an ağaçların arkasından çıkıp pankartlar açması, müzikler çalması veya akla gelebilecek birçok farklı kutlama, evlilik teklifinize çevrenizdekileri de dahil edip etmeyeceğiniz konusunda size fikir verebilir.
 • Organizasyonu ayarladıktan sonra pot kırmayın.
 • Partneriniz, muhtemelen ona evlilik teklifi edeceğiniz gün bir şeylerin farklı olduğunu biraz dahi olsa sezecektir. Bu tamamen sizin heyecan ve panik halinizden, telaşlı görünümünüzden veya bir anda farklı bir kişiliğe bürünmenizden kaynaklı olabilir. Partnerinizi mutlu ve şaşırtarak neşeli bir an yaratmak için, dizlerinizin üzerine çöküp evlilik teklifi edene dek pot kırmamaya çalışın.
 • Cevaba göre doğru hareket edin, paniklemeyin.
 • Evlilik teklifleri çoğu zaman herkes için iyi sonuçlanmayabilir. Partnerinizin her şeye rağmen bu teklife hazır olmayabileceğinden yukarıda da bahsedilmişti. Aynı zamanda sizinle evlenmek istememesi gibi ciddi sebepler de söz konusu olabilir. Böyle bir durum sizi üzse de profesyonel davranmalı, kararlara saygı duymalısınız. Panikleyip öfkeye kapılmamalısınız.

Bunun dışında eğer aldığınız cevap “Evet!” olursa ayağa kalkıp artık yeni eşinize sarılabilir, bir ömür mutlu hayat geçirmek üzere ilk adımınızı atmış olmanın sevincini yaşayabilirsiniz.

Dilerseniz düğün hazırlıkları yapacağınız zaman şu yazıya da göz atabilirsiniz; Düğün maliyetleri ne kadar? İstanbul’da düğün masrafları ne kadar tutar? (2023)

İlginizi Çekebilir

Seyidoğlu’ndan Rüya Gibi Düğün Pastaları…

Seyidoğlu’ndan Rüya Gibi Düğün Pastaları… Seyidoğlu markası, gelin ve damat adayların evlilik hazırlığı yaparken ne …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir